Podziemne miasto

  • Podziemne miasto

    Podziemne miasto

„Podziemne miasto” przez wieki służyło Kłodzczanom jako naturalny schron w czasie oblężeń czy pożarów. W czasie pokoju przestrzenie te wykorzystywane były jako magazyny. Domy zamożnych mieszczan i rzemieślników składały się z szerokiej sieni oraz kantoru kupieckiego, klatki schodowej i zaplecza warsztatowego lub magazynowego w części parterowej, powyżej znajdowały się kondygnacje, na których mieszkały rodziny i służba.

Dodatkowe, obszerne pomieszczenia stanowiły głębokie piwnice sukcesywnie drążone przez stulecia. Po kilku wiekach stanowiły one całkiem skomplikowany labirynt. Spełniały rolę magazynów-chłodni o doskonałych warunkach – stałej temperaturze i wilgotności, zwłaszcza dla łatwiej psujących się towarów. Jednak piwnice te mogły pełnić również rolę inną niż magazynowa. Stanowiły dodatkowe miejsce dla czynności gospodarczych, ponieważ zabudowa miejska ograniczała możliwość poszerzania działek mieszczańskich na powierzchni.

  • Ciekawostki

    Codzienność kłodzkich mieszczan, surowe prawa oraz tajemnice. Po więcej ciekawostek sięgnij tutaj

    • Studnie miejskie

      Średniowieczne i wczesnonowożytne Kłodzko wyposażone było w kilkanaście publicznych i prywatnych studni czerpalnych, ulokowanych w obrębie murów miejskich i zabudowań na Górze Zamkowej (tam korzystano z pięciu studni: najstarsza pochodziła z 1393 roku i zwana była Tumską, a najgłębsza – Piekarska,była głęboka na ok. 60 m).

    • O zatruwaniu studni

      Będące jedynymi i pewnymi źródłami życiodajnej wody studnie były pilnowane i chronione, zwłaszcza w czasach wojennych. Studnie prywatne odgradzane były płotami w celu ograniczenia do nich postronnych osób. Tym niemniej jedna z legend podaje, że w 1806 r. doszło do zatrucia Studni Piekarskiej, znajdującej się na Górze Zamkowej w obrębie zabudowań fortecznych.

    • Publiczne egzekucje w Kłodzku

      Egzekucje publiczne w Kłodzku wykonywano od średniowiecza do XIX w. Stała szubienica w mieście była znakiem posiadania przywileju karania śmiercią tych, którzy wystąpili przeciw prawu i zasadom moralnym. Ostatnia egzekucja została tu wykonana w 1850 r.

    • Kaci kłodzcy

      Pojawienie się urzędu kata należy wiązać w wykształcaniem się sądownictwa i pierwszych kodeksów prawa niemieckiego. Pierwsze wzmianki o zawodowych katach pojawiają się w źródłach w XIII w., ale profesjonalizacja fachu katowskiego i regulacje z nim związane ewoluowały powoli. 

    • Kary

      Od XVI w. przestępstwa karano coraz surowiej i z dużym okrucieństwem. W procesach inkwizycyjnych dopuszczano tortury. Obok coraz popularniejszych w XVI w. procesów inkwizycyjnych za szczególnie szkodliwe społecznie uznane zostały przestępstwa przeciw moralności.

  • Info
  • Podziel się

    Udostępnij w mediach społecznościowych

  • Wizyty

    Odwiedzin wszystkich 294162, odwiedzin dzisiaj: 134

Powered by Quick.Cms | Design ProjektGraficzny.com