Uwaga! Mamy konkurs

Konkursu Zdobywca Szlaku Tajemniczych Podziemi wystartowała ☄️

👉 W pawilonie Podziemnej Trasy Turystycznej w Kłodzku odbyła się konferencja dotycząca największego konkursu turystycznego w Polsce.

Na zwycięzców, których prace znajda się w trójce najwyżej ocenionych czekają cenne nagrody:
🚲 rower elektryczny Engwe Engine X
🎁 bony o wartości 1000 zł.

Warunkiem podstawowym i prawdziwym wyzwaniem jest zebranie 10 pieczątek z atrakcji na szlaku. Zadaniem dodatkowym jest krótki opis dowolnej wycieczki do podziemi na szlaku oraz przesłanie zdjęcia z podróży. Do końca października czekamy na zgłoszenia. Już dziś zaplanuj weekendy z podziemnymi atrakcjami Dolnego Śląska. To doskonała okazja, aby połączyć górskie wędrówki z poznawaniem podziemnych skarbów historycznego Śląska i szansą na wygranie wyjątkowych nagród.

Gorąco zapraszamy do udziału całe rodziny jak i indywidualnych turystów. Serdecznie zapraszamy do zabawy.

▪ Więcej informacji: szlakpodziemi.pl/konkurs

  • Ciekawostki

    Codzienność kłodzkich mieszczan, surowe prawa oraz tajemnice. Po więcej ciekawostek sięgnij tutaj

    • Studnie miejskie

      Średniowieczne i wczesnonowożytne Kłodzko wyposażone było w kilkanaście publicznych i prywatnych studni czerpalnych, ulokowanych w obrębie murów miejskich i zabudowań na Górze Zamkowej (tam korzystano z pięciu studni: najstarsza pochodziła z 1393 roku i zwana była Tumską, a najgłębsza – Piekarska,była głęboka na ok. 60 m).

    • O zatruwaniu studni

      Będące jedynymi i pewnymi źródłami życiodajnej wody studnie były pilnowane i chronione, zwłaszcza w czasach wojennych. Studnie prywatne odgradzane były płotami w celu ograniczenia do nich postronnych osób. Tym niemniej jedna z legend podaje, że w 1806 r. doszło do zatrucia Studni Piekarskiej, znajdującej się na Górze Zamkowej w obrębie zabudowań fortecznych.

    • Publiczne egzekucje w Kłodzku

      Egzekucje publiczne w Kłodzku wykonywano od średniowiecza do XIX w. Stała szubienica w mieście była znakiem posiadania przywileju karania śmiercią tych, którzy wystąpili przeciw prawu i zasadom moralnym. Ostatnia egzekucja została tu wykonana w 1850 r.

    • Kaci kłodzcy

      Pojawienie się urzędu kata należy wiązać w wykształcaniem się sądownictwa i pierwszych kodeksów prawa niemieckiego. Pierwsze wzmianki o zawodowych katach pojawiają się w źródłach w XIII w., ale profesjonalizacja fachu katowskiego i regulacje z nim związane ewoluowały powoli. 

    • Kary

      Od XVI w. przestępstwa karano coraz surowiej i z dużym okrucieństwem. W procesach inkwizycyjnych dopuszczano tortury. Obok coraz popularniejszych w XVI w. procesów inkwizycyjnych za szczególnie szkodliwe społecznie uznane zostały przestępstwa przeciw moralności.

  • Info
  • Podziel się

    Udostępnij w mediach społecznościowych

  • Wizyty

    Odwiedzin wszystkich 381373, odwiedzin dzisiaj: 52

Powered by Quick.Cms | Design ProjektGraficzny.com